Prepálený olej po vyprážaní, pečení, alebo po iných použitiach nemáme reálny dôvod opakovane využívať. Chvíľkové využitie oleja, ak nedochádza k jeho znečisteniu ho ešte dovoľuje použiť v rámci toho istého dňa pri druhom kratšom vyprážaní. No v našich domácnostiach skôr vidíme olej vyčerpaný, až škodlivý, zohrievaný opäť.
Jeho cena a prehnaná sporivosť niektorých členov domácnosti (ako aj nezodpovedných prevádzok) síce prináša príklady šetrenia a postupy, ako míňať menej oleja… lenže… medzigeneračné spory múdrostí z internetu vedú k hádkam. Staršia generácia si zachová svoje osvedčené postupy a kuchynský olej po vyprážaní rada využíva opakovane. Olej, ktorý sa už v minulosti zohrial a slúžil vyprážaniu, by sa nemal, či skôr po mnohých druhoch pokrmov sa nesmie využívať na ďalšie potravinové účely vôbec. Predovšetkým vtedy, ak už pri prvom použití prichádzal do výrazného kontaktu s potravinou (strúhankou, mäsom, šťavami, s obsahom zuhoľnatených čiastočiek.).
Opakované zohrievanie oleja predstavuje riziká
Oxidácia oleja a teda aj tvorbu voľných radikálov je možné považovať za hlavný dôvod, prečo je nemysliteľné olej zohrievať opakovane a považovať ho tak za opakovane využiteľný. Dochádza totiž k zmenám v chemickej štruktúre oleja a myslieť si, že chemické zloženie a stabilita oleja po jeho vychladnutí je postavená na rovnakom princípe je priam až absurdné. Zmeny oleja vo farbe sú len jedným z varovných prvkov, ktoré by mali prinútiť zástancov recyklácie oleja opakovane na potravinové účely zamyslieť sa.
Nehovoriac o zhoršenej kvalite potravín, ktoré sú v takomto oleji vyprážané. Podstatným rizikom je tvorba akrylamidu (predovšetkým pri hranolkách, alebo opekaní zemiakov. Hnedé hranolky majú výrazne vyšší objem možného výskytu akrylamidu). Jeho miera sa násobí množstvom opakovaní využitia oleja.
Použitý olej využitý v kuchyni:
Po jeho odložení a až po vychladnutí ho môžeme preliať do zbernej nádoby. Tou môže byť akákoľvek plastová fľaša. Ideálna z iného oleja, ktorej nám nebude aj pre zálohový systém škoda. Nazbieraný olej je možné odovzdať na mnohých čerpacích staniciach – priebežne sa informujte, ktoré značky vo vašom okolí ho vedia prevziať. Spracovatelia oleja ho vedia využiť na výrobu ďalších mazív.
Za žiadnych okolností olej nevylievajte do výlevky a umývadla. Olej sa okamžite prichycuje o steny, spôsobuje usadeniny a len v Londýne usadený tuk vytvára v kanalizácii niekoľko tonové masy, ktoré nijako neustupujú a predstavujú miliónové náklady. V našich domácnostiach spôsobuje tuk v odpade zanášanie stien, slabé odtekanie a znehodnotenie celej odpadovej sústavy v bytoch, domoch, aj vo verejnej sieti.
Určite nie: olej použitý pri vyprážaní určite nepoužívajte ako zálievku jedál, o ktorých máte pocit, že im olej dodáva chuť. Tuk je najvýznamnejším zvýrazňovačom chuti akéhokoľvek jedla. To niektoré „domáce osvedčené“ recepty naučilo olej pridávať k naservírovanému jedlu. Upiecť na oleji špekáčik a po upečení ho poliať týmto olejom je však barbarstvo a bezohľadnosť voči životospráve stravníka aj hodnotám potravín. Samotný horúci olej je vo všeobecnosti nežiaduci na potravinách vytiahnutých z panvice a skôr máme robiť maximálne opatrenia, aby sme jeho množstvo minimalizovali. Zámerné prilievanie oleja k pokrmu, alebo priamo naň v lacných reštauráciách by malo byť zakázané a rovnako tak aj v domácnostiach, ktoré to pokladajú za „dobrý nápad“.
Nezabudnite: použitý olej ľahko odovzdáte aj na zberných miestach. Obecné úrady tieto miesta majú označené, alebo o nich poskytujú informácie. Sami olej odovzdávame v dvoch rôznych predajniach Kaufland, kde na to majú svoj priestor.
Vynaliezavé tipy:
Použitý olej niektorí domáci majstri využívajú na ošetrenie dreva, ktoré prichádza do styku s vodou. Týka sa to aj drevených dosiek na krájanie, ak je im škoda využiť olej čerstvý. Olej pomôže pri mazaní pántov proti škrípaniu dverí. Pomáha potrením na miestach ako detské hojdačky, ale aj v praktických radách pri odpudzovaní mravcov od lezenia na stromy (handrička v oleji a jej omotanie okolo kmeňa.)