Hrniec zapojíte do elektrickej siete a variť môžete kdekoľvek. Že o nič zásadné nejde? Robotické hrnce, ktoré majú niekoľko programov a potrebujú len elektrickú energiu na to, aby fungovali, dnes dokážu s obsluhovačom priamo komunikovať. Napíšu vám, koľko ešte budete variť a kedy niektoré z procesy skončia. Oznámia vám, kedy máte pridať cibuľu, olej, mäso a ďalšie prísady. Nie je hanbou nevedieť variť. Hanbou je zostávať hladný a ani sa nepokúšať uvariť si, hoci s pomocou takéhoto hrnca. Trestanie hladom samého seba len pre neschopnosť, alebo neskorú otváraciu dobu, aby niekto iný uvaril za vás – to je problém súčasnej doby.
Robotickým hrncom sme prišli na chuť pred niekoľkými rokmi, keď bol na trhu len zlomok z počtu, aký je dostupný dnes. Vybavené tlačidlami, displejom, aj systémom uzatvárania tak, aby mohol byť hrniec klasickým hrncom, pekáčom na zapekanie, ale aj tlakovým hrncom. Práve fakt, že takýto hrniec ľahko prenesiete do altánku, či do garáže a uvaríte si čokoľvek aj tam, z neho robí tak trochu mobilnejší spôsob varenia. Viac ako sťahovať celý plynový sporák do garáže len preto, že manželke vadí vôňa rozvárajúcich sa držiek v držkovej polievke. Elektrické hrnce majú dnes množstvo variácií dizajnov, farieb, funkcií, dokážu mixovať, miešať, alebo len zapekať, variť, a následne udržiavať teplé. Vyskúšali sme ich niekoľko a každý má svoje výhody. Ak ich zhrnieme, sú to predovšetkým:
Najzásadnejšie výhody elektrických tlakových hrncov
- Multifunkčné využitie: uvaríte v nich ryžu, guláš, alebo udusíte zeleninu. Dá sa zapekať, len tak variť, alebo aj vyprážať. Rôzne režimy umožňujú rôzne postupy. Aj keby ste si dookola robili len guláš, alebo čokoľvek na cibuľovom základe, aj vtedy je možné nájsť uplatnenie a výhody oproti klasike pri platničke.
- Mobilita: v našom prípade často varíme v altánku. Hrniec si z kuchyne presunieme do altánku aj so surovinami. Nakrájame si cibuľku pre cibuľové základy, držky, či mäso. Akákoľvek aróma, ktorá by mohla vadiť niekomu z členov domácnosti, či návštevám prezradiť prekvapenie, môže byť ukrytá mimo dosah čuchu. Variť sa dá rovnako pohodlne kdekoľvek, kde je prívod elektriny a minimum neželanej pozornosti (ráta sa aj domáci zverinec)
- Časová úspora: elektrický hrniec má režimy, priamo vie, koľko čo treba. Tie drahšie a múdrejšie vám presne povedia, kedy máte pridať ktorú surovinu, aby ste docielili presný výsledok ako od skúseného kuchára. Šetrí čas niekoľkými spôsobmi. Jedna tým, že ste si viac istí, neopakujete postupy, nezachraňujete nezachrániteľné a nepripálite potravinu. Určite aj tým, že v elektrickom hrnci môžete nechať variť to, čo je ponechateľné na automatiku a zvyšné chody riešiť pokojne v bežnom režime. Sporák je totiž stále voľný.
- Tlakový hrniec je elektrický, čiže neviazaný na sporák či trúbu, viete kamkoľvek premiestniť aj skryť. Je síce premiestniteľný, ale vždy aj veľmi pevný. Tlakové hrnce si dávajú záležať na materiáloch a jeho pevnosti. Elektronika a signalizácie dávajú viac istoty všetkým tým, ktorí sa boja tlakových hrncov a príhod o tom, ako niekomu tlakový hrniec vybuchol. Ak je ulica bez prúdu, neuvaríte nič. Na druhej strane, koľko krát za rok je vaša ulica bez prúdu?
- Pre nekuchára, internát, alebo úplný začiatok: čisto teoreticky nepotrebujete platničku na to, aby ste si uvarili. Postačí elektrická zásuvka. Hrniec tohto typu je skvelý pre začiatok v domácnosti, ktorá je slabo vybavená, ale s chladničkou, ktorá má dostatok surovín.
Sme priatelia tlakových hrncov na elektrinu. Máme tri rôzne modely, ktoré dostávajú zabrať občas dokonca súčasne. Predstavujú potom unikátny spôsob príprav jedál pre rôznych jedákov naraz. Napríklad v prípadoch, kedy prispôsobujete kuchyňu jednej intolerancii a pri inom členovi domácnosti jeho ďalším zdravotným možnostiam stravovania.
Foto: príklad v článku je robotický tlakový hrniec Tefal Cook4me+
Na čo myslieť, ak už máte elektrický multifunkčný hrniec?
Ak už sme pri téme výhod takéhoto hrnca, nezabudnite, že aj má s voje potreby a je dobré ich zhrnúť. Predovšetkým preto, že tento článok nie je reklamou na elektrické hrnce, ale zhŕňa reálne postrehy z reálneho používania. Bolo by nesprávne neuvádzať taktiež aj to, že:
- Elektrické tlakové hrnce majú často nádobku na stekanie pary / skondenzovanej vody. Tlakové hrnce môžu vytvárať paru počas varenia a nádobku na skondenzovanú vodu je dobré kontrolovať. Vyhnete sa tak mláčkam pod hrncom.
- Pri tlakovom varení síce viete, kedy sa spustí para, alebo ju spustíte sami, no myslite na to, že hrniec v tlakovom režime musí byť postavený na vhodnom mieste. Nie pod záclonou, pod kvetmi, papierovým IKEA lustrom a pod. Aj keď, pomôže utierka a para (jej dosah, vlhkosť a intenzita) sa tým výrazne zbrzdí.
- Tieto hrnce majú často vyberateľnú nádobu. V nej sa to celé varí a tú je možné vybrať a umývať. Neraz aj v umývačke riadu. Dávajte však pozor na jej povrch. Používajte len drevené alebo plastové varešky. Tvrdé a kovové sú nebezpečné. Hodnotu povrchu a význam takýchto materiálových úprav totiž narušia škrabance. Taký riad už nesmie do umývačky aj v prípade, ak za iných okolností do umývačky ísť mohol. Poškodený povrch totiž môže zvyšovať mieru poškodenia. Ani na teflónové panvice sa nesmie siahať iným ako dreveným, či plastovým riadom. Vďaka tomu povrch vydrží plniť svoju úlohu najlepším možným spôsobom maximum času. Až do poškodenia.